Ters Osmoz Nedir ?

  • Ters Osmoz Nedir ?


Sıkça sorulan sorular

S: LTF Evde Ters Osmoz Sistemi Nedir?

LTF RO Systems, ham musluk suyundaki tüm mineral ve kimyasal kirleticilerin% 95-99'unu gidermek için ters osmoz prensibini kullanan bir Ev İçme Suyu Sistemidir. 

LTF ürünleri mutfak lavabosuna monte edilmiş musluğun kolaylığı ile size şişe suyu kalitesi sunar. 

S: Reverse Osmosis su filtresinden nasıl farklı?

Sıradan su filtreleri, yalnızca kir tortullarının parçacıklarını sudan ayırmak için bir ekran kullanır. Ters ozmoz, ham musluk suyundan yalnızca molekülleri 

parçalayan çözünen kirleticilerin (moleküllerin molekülünü) çok yüksek bir yüzdesini ortadan kaldıran yarı geçirgen bir zar kullanır. 

S: Membran nedir ve nasıl çalışır?

Membran, birbirine yapıştırılmış ve bir plastik tüp etrafında spiral bir konfigürasyonda haddelenmiş birkaç ince tabaka veya film tabakasından oluşur 

(Bu ince film kompozit veya TFC membranı olarak da bilinir.) Membranın malzemesi yarı geçirgentir: su molekülleri, çözünmüş katı maddelere 

(örn: mineral kimyasal kirleticiler) karşı bir bariyer gibi davranırken geçerler. Besleme suyu akışı membranın yüzeyi boyunca geçtiğinde, PurePro molekülleri membran yüzeyine nüfuz eder ve spiral etrafında dönerler ve merkez tüp içerisinde toplarlar. Kalan kirleticiler konsantre edilir ve zar yüzeyinden boşaltma alanına kadar yıkanır. 

Ters Osmoz Sistemi Nasıl Çalışır? 

S: Osmozu açıklayabilir misiniz? 

Bir membranın yarı geçirgen olduğuna ve suyun çözünmüş tuzlara kapalıyken geçmesine izin verdiğini varsayalım. Sağdaki şekilde gösterildiği gibi bir kabın içindeki iki bölme arasına bir zar yerleştirin. Daha sonra kabın yarısına bir tuz solüsyonu ve diğer yarısında da saf su yerleştirin. Şimdi temel bir bilimsel ilke devreye giriyor. Yani, aynı sistem içindeki iki farklı sıvı konsantrasyonu, membranın her iki tarafında dengeye (yani, aynı kontaminant konsantrasyonuna) ulaşmaya çalışacaktır. Elbette bunun gerçekleşmesinin tek yolu, saf suyun membrandan tuzlu su tarafına geçmesidir. Buna denge sağlamak için OSMOSIS adı verilir. 

S: Reverse Osmosis Nedir?

Reverse Osmosis, doğal ozmoz akışının tersine çevrilmesidir. Bir su arıtma sisteminde amaç, tuz çözeltisini seyreltmek değil saf suyu tuzdan ve diğer kirleticilerden ayırmaktır. Doğal ozmotik akış tersine çevrildiğinde, tuz çözeltisindeki su basıncı uygulayarak ters yönde membrandan geçirilir-böylece REVERSE OSMOSIS terimi. Bu süreç sayesinde, tuzları ve diğer kirleticileri tarayarak saf su üretebiliyoruz. Daha fazla

' Ters Osmoz Nedir? '

S: Ltf Ev YAT Sistemi gerçek süreci nedir?

Ham musluk suyu önce kir, pas ve diğer tortuları çıkarmak için 5 mikron parçacık FİLTRE [1] içinden akar . Su daha sonra klor ve organik kimyasalların% 98'ini alan bir karbon briket kartuşu FILTER [2] içine akar . Sürecin bir sonraki aşaması FILTER [3] 1 mikron tortu filtresi veya çoklu kimyasal bileşikleri ve süspansiyonu filtrelemek için Blok karbon filtredir. [4] Çözünmüş kirleticilerin% 95-99'unu su moleküllerinden ayıran ters osmoz membranı (TFC). Ardından, kirleticiler drenajla yıkanır. LTF RO SYSTEMS sürecinin bir sonraki aşaması, küçük CARBON FILTER [5] kimyasalların, tatların ve kokunun geri kalan izlerini kaldırmaktadır. Tipik Akış Şeması RO suyu 3.2 galon TANK [6] içinde depolanmaktadır. Tankın içinde 8-10 psi hava ile önceden doldurulmuş balon benzeri bir lastik diyafram bulunmaktadır. Depo dolduğunda hava basıncı artar ve musluk açıldığında suyu iter. PurePro Serisi sisteminin son öğesi, POLISHED CHROME FAUCET [7] 'dir. Mutfak tezgahına veya lavabonun üzerine monte edilmiştir. Aralıklı akış sağlayan (bir camı doldurmak, kolu tutmak için) veya sürekli akış yapan (bir cezve doldurmak için kolu yukarı kaldırmak için) çift etkili bir musluk.

S: Reverse Osmosis nasıl başladı?

Osmozun tersine çevrilmesi fikri 10 yıldan fazla bilinmesine rağmen pratik uygulama son gelişmedir. 1962'de ABD Hükümeti günde 1000 galon temiz su işleyen ilk RO tesisini finanse etti. Bugün, her biri her gün bir milyondan galun fazla içme suyu üreten 3000'den fazla büyük RO arıtma tesisi bulunmaktadır. 1991 yılında ABD Ordusu, Çöl Fırtınasında birlikler için mobil su arıtma birimlerine 8.000 adet büyük membran satın aldı. 1993 yılında ABD hükümeti, Orta Batı'da taşkın suyunu arıtmak için başka 6.300 büyük membran satın aldı. S: RO, Sodyum'u sudan alacak mı?

EVET! Reverse Osmosis başlangıçta donanma için deniz suyu içilebilir yapmak için tasarlanmıştır. Düşük sodyum diyeti olan herkes için idealdir.

S: RO bakteri öldürüyor mu? 

Cryptosporidium mu? EVET! Bir RO zarının gözenek boyutu bakteri virüsü, pirojen veya kriptosporidyum parazitten çok daha küçüktür. Düzgün çalıştığı zaman musluk suyundaki tüm mikroorganizmaları giderir ve steril su üretir.

S: LTF serisi içme suyu tadı neye benziyor?

LTF suyunun tadı aslında musluk suyundaki kirletici maddelerin miktarına bağlıdır. Çözünmüş minerallerin ve kimyasalların% 95'i alınırsa, RO suyu damıtılmış su (mineral içermez), şişelenmiş su (düşük mineral) veya doğal kaynak suyu (orta mineral içeriği) gibi tadabilir. 

S: LTF serisi su karışık içecekleri nasıl etkiler?

Tersine ozmos, lezzeti maskeleyen görünmez kirletici maddeleri ortadan kaldırdığından, içeceğinizin doğal tadının geçmesini sağlar. Daha az kahveyi kullanabileceksiniz ve yine de tam lezzet elde edebileceksiniz. Portakal suyu gibi konsantre içecekler, tangier tadacaktır. Çoğu kişi soda, Kool-Aid, konsantre meyve suları ve kötü tatma muslu suyun alternatifi olarak bira içtiğinden muhtemelen çok daha fazla su içeceksiniz. Ayrıca, PurePro, damla kahve makinelerinde oluşan kirecin çoğunu ortadan kaldırır ve sık sık temizleme ihtiyacını ortadan kaldırır. Artık su kaynadıktan sonra tencerelerde beyaz pislikleri bulamayacaksınız. 

S: İnsanlar sudan çıkarılan minerallere ihtiyaç duymaz mı?

Alınan minerallerin çoğu yediğimiz gıdalardır. İçtiğimiz sudan sadece çok küçük bir yüzdesi geliyor.

S: LTF serisi içme suyu sistemi nerede kuruldu? 

LTF Sistemi genellikle mutfak lavabosunun altına yerleştirilir. Dolayısıyla, montajcılar, ekipmanı bodrumda veya tarama alanına yerleştirmeyi tercih ederler, çünkü su orada daha soğuk kalabilir ve evdeki bir buzdolabı ve ilave muslukların yanı sıra mutfak lavabosuna kadar kolayca çalıştırılabilir . 

S: LTF sistemi ekstra bir musluğa bağlanabilir mi?  

Evet. Suyu bir buzdolabına veya ek bir musluğa çalıştırmak için yalnızca bir 1/4 inçlik T boru gereklidir Bazı aileler, tüm banyolarında PurePro sistemini çalıştırmaktadır. 

S: Üretilen suyun niteliğini ve niceliğini hangi faktörler etkilemektedir?  

Göz önüne alınması gereken dört ana değişken vardır:

1. BASINÇ . Su basıncı ne kadar yüksekse, üretilen suyun miktarı ve kalitesi o kadar iyi olur. Su basıncı 60 psi idealdir. Ltf, su basıncından emin olabilecek bir hidrofor pompası içerir. 

2. SICAKLIK . 76 * F, RO 40 * F suyu için ideal su sıcaklığı, RO suyunun üretiminin 76 ° F'de bunun yarısına düşmesine neden olacaktır. Önerilen maksimum su sıcaklığı 85 * F'dir.

3. TOPLAM ÇÖZÜNMÜŞ KATILAR (TDS) . Suyun içindeki çözünmüş kirletici miktarı ne kadar yüksek olursa, üretilen su miktarı o kadar düşük olur. Ek su basıncı ile yüksek seviyede TOPLAM ÇÖZÜNMEYEN KATILAR aşılabilir.

4. MEMBRAN . Farklı membranlar farklı özelliklere sahiptir. Bazıları diğerlerinden daha fazla su üretir; Bazıları daha iyi kontaminasyon reddetme özelliklerine sahiptir; bazıları daha uzun ömür için kimyasal yıpranmaya karşı daha dirençlidir. Ltf sistemi TW30-1812-80 ile birlikte gelir İnce Film Kompozit (TFC) membranlar bu özelliklerin en iyisini birleştirir ve dünyadaki en iyi zar olarak kabul edilir.

S: Ltf sistemi ne kadar su üretiyor? 

İdeal şartlar altında, TW30-1812-80 TFC membran günde 80 galon üretimde (80 ~ 100 psi'de 80 gpd) derecelendirilmiştir. Ortalama koşullar altında, tüketiciye günde 70-95 galon ürün suyu bekleyebilir. Ancak hâlâ hane halkının içki içme ve pişirme gereksinimleri için çok fazla su var.

S: Üretilen su miktarı arttırılabilir mi? 

Evet. Birkaç yolu vardır: 

1.Tramozu tanktan suyla doldurun. Depoyu boşaltmak su üretimini hızlandırır. Sabaha dek tank taze su ile dolacak. 

2. İkinci bir membran eklenebilir. Ltf Sisteminin kapasitesini ikiye katlamak için ek bir membran gereklidir. 

S: Ltf Sisteminde garanti nedir?

Ltf sisteminde (filtreler hariç) malzeme ve işçilik için 1 yıl garantilidir. Tüm arızalı parçalar ilk yılında ücretsiz olarak değiştirilecektir. Membranın bir yıllık derecelendirilmiş garantisi vardır. 

S: Ltf Sisteminin bakım programı nedir?

Üç ön filtre kartuşu her 6 ayda bir değiştirilmelidir . İlki, 5 mikron sediment kartuşudur. İkincisi bir Karbon Kartuşudur. Üçüncüsü 1 mikron tortu filtreleridir. (bazı sistem Ekstrüde karbon filtresi ile birlikte gelir.) Kartuşu her 6 ayda bir değiştirmediyseniz, klorin zarları yok etmesine neden olabilir. Ön filtreleri değiştirmek çok kolaydır. Sadece bizden gerekli filtreleri sipariş edin ve sisteminizi kendiniz koruyabilmeniz ve içme suyunuzdan emin olabilmeniz için filtre muhafazalarını açmak için tüm sistem konut anahtarı ile birlikte gelsin. 

S: Membran ne zaman değiştirilmelidir? 

Bir gösterge, membran yüzeyindeki minerallerin ve tuzların katlanmasından kaynaklanan su üretiminde kademeli bir azalmadır. Bir diğeri, üretilen suyun kademeli olarak bozulmasıdır. Kaynadığınız bir su kabının içinde farklı bir tat veya daha fazla beyaz pislik fark ettiniz. Bu, RO zarının parçalanıp yenisini gerektirdiği anlamına gelebilir. (Not: Su Kalitesi Test Cihazı TDSX1 , RO membranını ne zaman değiştirmeniz gerektiğini veya en iyi satın alma birimini ( RO103TDS ) öğrenmenize yardımcı olur . S: Reverse Osmosis hangi kirletici maddeleri kaldırabilir? PurePro Sistemi, organik kimyasalların% 98'den fazlasını sudan alacak kaliteli bir karbon filtresi içerir. Bunlara THM'ler (kloroform), DBCP, lindane, TCE'ler (trikloroetilen), PCE'ler (tetrakloroetilen), karbon tetraklorür klorürü dahildir. Bu organik kimyasallara ek olarak, Re1812-70 TFC membranı tarafından çıkarılan diğer kirleticilerin kısmi bir listesi bulunmaktadır. Aşağıda gösterilen kaldırma yüzdesi muhafazakar bir tahmindir.


TİPİKAL İNCE FİLM KOMPOZİT (TFC) MEMBRAN REJEKANS ORANI 

Baryum% 97 Potasyum% 92 Bikarbonat% 94 Radyum% 97 Kadmiyum% 97 Selenyum% 97 Kalsiyum% 97 Silikat% 96 Kromat% 92 Gümüş% 85 Bakır% 97 Sodyum% 92 Deterjanlar% 97 Stronsiyum% 97 florür% 90 Sülfat% 97 PCB'ler% 97 Magnezyum% 97 Zehir% 97 Nikel% 97 Herbisitler% 97 Toplam Dissol Katıları% 95 Reverse Osmosis Systems için en kapsamlı web sitesiyiz. Ters ozmoz sistemimizle ilgili herhangi bir sorunuz varsa lütfen bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin.Yorum

Yorum Yaz

Puan Ver