SU ARITMA ARIZA NEDENLERİ VE ÇÖZÜMLERİ

HIZLI CEVAP İÇİN SAĞ TARAFTAKİ  WhatsApp İLETİŞİME GEÇEBİLİRSİNİZ..


Su arıtma cihazım çalışmıyor ?Nedeni:


-Cihazın elektrik bağlantısında bir sıkıntı olabilir.

-Cihazın filtreleri ile alakalı tıkanma olabilir.

-Cihaza su gelmiyordur yada basınç değerleri çok düşüktür.(Basınç düşük ise pompa alabilirsiniz)


Çözüm:


Sizin yapabilecekleriniz;

-Öncelikle cihazın giriş vanasını kontrol ediniz.Eğer vana açık ise basınç kontrolünü yapınız.

-Eğer var ise elektrik bağlantılarını kontrol ediniz.

-Tüm bunları yapmanıza rağmen anormal bir durum yok ise su arıtma servisini arayınız.


Su arıtma cihazım sesli çalışıyor ? 


Nedeni:


-Selenoid vana arızalı olabilir.Sürekli aç kapalarda ses çıkartma ihtimali vardır.

-Bazı parçalar su giriş basıncı yüksek olduğu için ses yapabilir.(Basınç yüksekse basınç düşürücü takabilirsiniz)

-Su arıtma cihazının pompası arızalı olabilir.


Çözüm:

Cihazın elektrik ve su bağlantısını keserek en yakın servisi arayınız.


Tank dolu ama suyu musluktan alamıyorum?


Çözüm:

- Su tankının havası bitmiş olabilir.Sibop yerine sivri bir şey ile bastırın, basınçlı hava çıkmıyor ise tanka 7 Psi olarak hava basın.

- Post karbon filtre tıkalı olabilir. Tank vanasına bağlı olan hortumu sökün. Hortumu sökünce tank vanasını açın hala su gelmiyor ise post karbonu değiştirin.


-Set üstü musluğunuz arızalı olabilir. Musluk altındaki hortumu sökün su geliyor ise musluğunuzu tamir edin yada yenisiyle değiştirin.             

- Tank vanası bozuk olabilir tank vanasını kontrol edin.


Su tankının havasını tamamladım ama bir kaç gün sonra tankın havası boşaldı, bitti ?

Çözüm:

-Su tankınızın membran zarı patlamıştır. Tankınızı yenisiyle değiştirin.


Su Tankı çok geç doluyor ?

Çözüm:

- Giriş suyu basıncınız çok düşük olduğu zaman bu arıza olabilir. Büyük ihtimalle de su arıtma cihazınız pompasız. Bu problemi pompalı cihaz ile değiştirerek çözebilirsiniz. Yada bir pompa takımı alıp cihazınıza takabilirsiniz. Bunun için en yakın servise başvurun.

- Dört yönlü vana bozulmuş olabilir test etmek için cihaz çalışırken tank vanasını kapatın ve 2-4 dakika bekleyin. Atık su hala kesmiyor ise dört yönlü şatof valfi değiştirin.

- Giriş suyu basıncı çok yüksek ise atık su yine kesmeyebilir basınç ayarlayıcı kullanarak suyun basıncını ideal basınç olan 4-5 bara düşürün.

- Membran housing temiz su çıkışındaki 1/8″ çekvalf arızalı olabilir yenisiyle değiştirin.

- Depo havasını kontrol edin depo boş iken içerisinde su yokken 7 PSİ olması gerekli. Eksik ise deponun altındaki mavi sibop yerini açın ve hava ile tamamlayın. Fazla ise havasını 7 Psi değerine ayarlayın. Tüm bunları yaptığınız halde hala kesmiyor ise housing ve membran filtre zarar görmüş olabilir membran filtreyi değiştirin.


Suyun tadı iyi değil acı, ekşi, kokuyor?

Çözüm:

-Yeni montaj edilmiş sistemlerde böyle bir problem olmaz. Suyun tadının acı olması; membran filtre suyun Ph değerini düşürdüğü için su asidik olur yani Ph değeri 7.00 ‘nin altında ise bu tadı alırsınız, zamanla bu acı tat geçmektedir.

-Mineral filtre yada Ph filtresi kullanarak bu problemi giderebilirsiniz. Ro sistemde suyun kokma ihtimali yoktur. Ancak sistemde yani şebeke suyunda klor oranı çok yüksek ise 2. aşamadaki karbon fazla görev yapamaz, bu sebepden dolayı klorun vermiş olduğu koku zaman zaman nadirde olsa çıkabiliyor. Buna yapacak bir şeyiniz yok 2. aşama ve 3. aşama filtrelere yeni bir karbon filtre takılmasıyla problem giderilebilir.

-5. aşamadaki post karbon filtre görevini yapmazsa aynı sorunla karşılaşılabilir, post karbonu değiştirin sorun gidecektir.


Su arıtma cihazı su kaçırıyor ?

Çözüm:

-Montaj sırasında hata yapılmış olabilir.

-Cihazın fabrikasyon bağlantıları gevşek olabilir.

-Üzerindeki parçalardan herhangi biri kırık olabilir.

-Giriş vanasını kapatarak gelen suyu kesiniz.Elektrikli cihaz kullanıyorsanız elektrik bağlantılarınıda kesiniz.Kendinizin müdahale edip yapabileceğiniz bir durum ise gevşek olan yerleri sıkınız.Çatlak yada kırık bir nokta var ise servisi arayarak destek isteyiniz.


Su arıtma cihazımın pompası sürekli çalışıyor ?

Nedenler:

-Shut off valf bozuk olabilir.

-Cihazınızın çekvalfi bozulmuş olabilir.

-Pompanın bağlı olduğu sensörler bozulmuş olabilir.

Çözüm:

-Yetkili servisi arayarak destek istemelisiniz..


Arıtılmış Suyun içerisinde Kireç veya Beyaz Parçalar var ?

Çözüm:

-Tezgah üstünde bulunan temiz su musluğundan su hızlı bir şekilde akış yapıyorsa musluğa bağlı hortumun hemen ucunda 1 adet plastik parça vardır. Bu parçaya hortum markucu denilir.Bu parça suyun akışını yavaşlattığı için su tazyikli olarak hızlı bir çıkış yaparken, suda bulunan oksijen parçaları mikro kabarcık oluşturur ve suyun içerisinde kireç gibi beyaz parçalar şeklinde gezinmesine neden olur. Bu parçayı yerinden aldığınızda bazı cihazlarda kabarcıkların yok olduğu gözlemlenmiştir.

-Su Arıtma Cihazlarında kullanılan membran standart membran tw-1812 boyutlarındaki membrandır. Bu membranlar zamanla su arıtma cihazının kullanım şekline, yerine, bölgesine ve suyun kirlilik derecesine göre 6 ay ile 4 yıl arasında değişik süre zarflarında arıza vermektedir.

Çözüm: 

-Su arıtma cihazları ilk kurulduğunda suda kesinlikle kireç olmaz. Membran arıza yaptığında su artık kireçli olmaya başlar. Kullandığınız çaydanlık ve vb. maddelerin içlerine bakarak anlayabilirsiniz. Su kireçli ise bozuk membran değiştirilmelidir.

Not: Su arıtma cihazını ilk defa kullanan tüketiciler; su yüzeyinde oluşan parçacıklar kireç değildir.Oksijenden kaynaklanan mikro kabarcıklardır.Bardağa veya sürahiye doldurduğunuz zaman bu kabarcıklar kenarlarda toplanarak zamanla yok olurlar.Bu problem değildir.Tam aksine oksijen kabarcıkları olduğu için faydalıdır.Zamanla bu kabarcıklar kaybolur.


 Su arıtma cihazı her zamanki arıttığı sudan daha az su vermeye başlarsa?

Cevap: Cihazın su tankı vardır ve bunun üstünde bir adet vana vardır (genelde mavi renkli olur). Bu vanayı kapatınız ve tezgah üstündeki arıtmanın musluğunu açarak suyun akışına bakın. Suyun ince, iplik gibi ve daimi kesintisiz akması gerekmektedir. Eğer kesik kesik, damla damla akıyorsa membran arızalıdır. (Not!!! Şebeke suyu basıncı çok düşük olduğunda da aynı arızayı verebilir. Böyle bir durumda membran değişmesi gerekmektedir).

Cevap: Cihazın depo musluğunu kapatın ve yukarıdaki tezgah üstündeki temiz su musluğunu açınız. 5 dakika bu şekilde aktıktan sonra 1 su bardağı suyu alıp TDS metre ile ölçüm yapınız. TDS metre suyun PPM değerini 80 den yüksek gösteriyor ise membran ömrünün çok az kaldığını ve yakında değişmesi gerektiğini gösterir.Eğer su değeri 120 ve üzeri ise hemen değiştirmeniz gerekmektedir.

Cevap: Bunun iki nedeni olabilir 1.si membran zarları yırtılmışdır ve membran artık görevini yapmamaktadır. 2.si ise şatof valf arızalıdır. Aynı şekilde membran kabı iç bölümlerde çatlama yaptı ise de aynı sonuçları doğurabilir. Bütün bu üç unsura bakarak membranın arızalı olduğunu anlayabilirsiniz.


Atık suyu nasıl azaltabilirim?

Çözüm: 

-Öncelikle atık suyu biraz daha engellemenin yolu su tankının havasının yükseltilmesinden geçer. Yani tankın havası su yokken 7 psi ise 15-20 psi ye ayarlayın. Yalnız bu şekilde de tank da 4/1 oranında su kapasitesini azaltacaktır. Ama atık suyunda erken kesilmesine sebep olur.

-Basınç yüksek olduğu için şebeke suyunuz 3 bar ve altında ise tankın havası ile oynamayın en az 3,5-4 bar olmalı.Bunların dışında kullandığınız flow değerini 200 cc kullanabilirsiniz buda atık suyun bir miktar kısılmasında fayda sağlar ama bu defada membran filtrenin ömründen 1/2 oranında kısalma yapacaktır, membran filtre maliyetlerini göz önünde bulundurun.

-Diğer sistem ise permeate pompa dediğimiz elektriksiz pompalar vardır. Bu permeate pompalar %80 e yakın atık suyun azalmasını sağlar. Şuan Türkiye’de satışı yoktur, yurt dışı kaynaklı sitelerden alınabilir.

-Tüm bunların dışında cihazınız pompasız ise bir pompa taktırarak atık sudan %50 ye yakın tasarruf sağlarsınız.

-Pompasız arıtma cihazlarında yukarıdaki işlemleri yapmazsanız attığı su miktarı en düşük 1-3 veya 1-7 oranında olur. Bu tüm markalar için geçerlidir.


Membran filtrenin bozuk olduğunu nasıl anlarız  

Çeşitli membran hataları şunlardır;

-Su arıtma cihazı artık kireçli su veriyor.

-Membrandan çıkan suyu TDS metre ile ölçerek anlayabilirsiniz.

- Arıtma Cihazı suyu çok fazla veriyor


Sorununuzla ilgili yardım almak için aşağıya yorum yapabilirsiniz..